Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Żelazo dla zdrowia dzieci

Dzieci  żelazo.jpgNiezależnie od tego, czy masz w domu małe dziecko, czy prawie dorosłe, troszczysz się aby zapewnić mu dietę bogatą w  składniki odżywcze. Jest to m.in. żelazo, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, które pomaga również w utrzymaniu prawidłowych funkcji poznawczych. Jakie jest ryzyko niedoboru żelaza u dzieci i jakie czynniki należy wziąć pod uwagę?

Żelazo jest minerałem, więc nasze ciało nie może go stworzyć. Chociaż potrafi nim dobrze zarządzać, od nas zależy jego regularne uzupełnianie, najlepiej w formie zróżnicowanej diety. Dzienne zapotrzebowanie na żelazo różni się nieznacznie w zależności od źródeł, jednak dawka dla dzieci w wieku od sześciu miesięcy do sześciu lat wynosi około 8 mg / dzień. Wraz z wiekiem zapotrzebowanie na nie wzrasta. Nastoletnie dzieci mają najwyższe spożycie dzienne - od 13 do 15 mg żelaza dla dziewcząt i około 12 mg żelaza dla chłopców.

Uwaga na niemowlęta…
Dzieci przychodzą na świat z zapasami żelaza na pierwsze trzy miesiące, a na początku ich życia ryzyko niedoboru żelaza dotyczy raczej wybranych grup. Należą do nich bliźniaki, wcześniaki i dzieci z niską masą urodzeniową, a także np. dzieci  z utratą krwi okołoporodowej.

Od końca szóstego miesiąca mleko matki przestaje zaspokajać zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, w tym żelazo, więc nadchodzi  czas, aby rozpocząć proces rozszerzania diety dziecka. 

Ryzyko niedoboru żelaza i rozwoju niedokrwistości jest, zgodnie z doświadczeniem lekarza rodzinnego najwyższe u dzieci i poniżej 3 lat, a następnie u młodzieży.

Niedobór żelaza u nastolatków jest zwykle związany ze zwiększonym zapotrzebowaniem na ten pierwiastek śladowy. Wynika to głównie ze wzrostu masy mięśniowej i objętości krwi u nastolatków. U dziewcząt jest to zwykle spowodowane utratą krwi z powodu miesiączki. W każdym razie nie tylko wystarczające zaopatrzenie w energię, ale także wysoka wartość biologiczna diety jest niezbędna w okresie dojrzewania.

Uzupełnianie zapasów żelaza

Szereg objawów może ostrzegać o niedoborze żelaza, chociaż same w sobie często są niespecyficzne i można je łatwo przypisać zupełnie innym przyczynom. Najczęstsze objawy to zauważalnie blada skóra, ale także częste zmęczenie i wyczerpanie twojego potomstwa. Nawet niezadowalające wyniki w szkole mogą być związane z brakiem tego minerału. Widoczne objawy często obejmują także kruche włosy i paznokcie.

Pamiętaj aby zapewnić swojemu dziecku zbilansowaną dietę bogatą w żelazo np.: chudą wołowinę, cielęcinę i jagnięcinę, owoce morza, warzywa liściaste, rośliny strączkowe, suszone owoce i grzyby, a także orzechy.

Możesz także wypróbować Floradix żelazo i witaminy w płynnej formule przeznaczony dla dorosłych i dzieci powyżej trzeciego roku życia . Oprócz dobrze przyswajalnego żelaza zawiera również witaminy B6, B12, C i ryboflawinę, które przyczyniają się do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia oraz do utrzymania prawidłowego metabolizmu energetycznego. Zawiera także ekstrakty z ziół i soków owocowych, które pomagają prawidłowo trawić. Dla dzieci, które czasami mają trudności z połykaniem tabletek, zaletą jest płynna forma preparatu.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?