Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Tymianek pomocny przy infekcjach górnych dróg oddechowych

Tymianek.jpgZaczyna się jesień, a wraz z nią z sezon na... ból gardła i kaszel. Warto mieć w apteczce domowej świeżo wyciśnięty sok z tymianku i stosować w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych.

Tymianek, znany od stuleci ze swoich właściwości bakteriobójczych i łagodzących. Czy wiecie, że nazwa tej rośliny pochodzi od greckiego słowa "thymon", co oznacza odważny? Bo podobno tymianek to również lek na nieśmiałość.

Tymianek ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. Jest naturalnym źródłem olejków eterycznych, zawiera witaminę A, która chroni wzrok, witaminy z grupy B, wspomagające pracę układu nerwowego . Witamina C, E i beta karoten zawarte w roślinie, to z kolei silne antyoksydanty zwalczające wolne rodniki. Tymianek to także źródło minerałów: potasu, który obniża ciśnienie, wapnia, który poprawia gęstość kości. Natomiast selen zawarty w tymianku wspomaga pracę tarczy, a mangan reguluje trawienie.

Tymianek usprawnia funkcjonowanie rzęsek nabłonka dróg oddechowych i oskrzeli, działa wykrztuśnie. Zawarte w nim flawonoidy wykazują działanie rozkurczowe, sprzyjające oczyszczaniu dróg oddechowych. Sok ze świeżego, kwitnącego tymianku uwalnia produkcję śluzu, który przynosi ulgę w oddychaniu i ma właściwości łagodzące i dezynfekujące.

Warto wspomagać organizm naturalnym sokami roślinnymi.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?