Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Sok z karczocha na dyskomfort trawienny

fotolia_183177209.jpgKarczoch ma niezwykle korzystny wpływ na procesy trawienne. Ceniono je już w starożytności, jako lek na wątrobę, nerki i niestrawność. Dzisiaj wyciąg z karczocha wykorzystuje się w leczeniu chorób układu pokarmowego, cukrzycy, miażdżycy i profilaktyce wielu innych zaburzeń metabolicznych. Jest także bardzo skuteczny przy odchudzaniu.

Dla osób, które chcą skorzystać z jego prozdrowotnych właściwości, polecamy gotowy sok EKO z karczocha.

Swoje lecznicze działanie karczoch zawdzięcza przede wszystkim cynarynie, czyli substancji o silnym działaniu żółciopędnym i obniżającym poziom cholesterolu. Badania kliniczne potwierdziły, że cynaryna może obniżyć poziom cholesterolu całkowitego nawet o 60%, a lipidów o 25%.

Oprócz cynaryny karczoch zawiera także kompozycję składników, które korzystnie działają na procesy trawienne. Są to: inulina o właściwościach podobnych do błonnika, niacyna przyśpieszająca metabolizm, antyoksydanty (sylimaryna, kwas chlorogenowy, rutyna), ponadto karotenoidy, flawonoidy, witamina C, K, wapń, żelazo, magnez, fosfor. Współdziałanie tych składników przyczynia się do regeneracji wątroby, pomaga usuwać toksyny z organizmu, a także usprawnia pracę jelit.

Składniki naturalnie występujące w karczochu skutecznie regulują także poziom cukru we krwi, przeciwdziałając cukrzycy. 

Dowiedziono, że karczochy mają również skuteczne działanie odchudzające. Nie tylko dlatego, że jest to niskokaloryczne warzywo. Także kompozycja składników przyśpieszających metabolizm sprzyja spalaniu tkanki tłuszczowej i redukcji zbędnych kilogramów. 

Wysoka zawartość antyoksydantów w wyciągu z karczocha przeciwdziała procesom starzenia. Według naukowców z Zurychu, dieta zasobna w niacynę wydłuża życie o jedną dziesiątą. Karczoch jest jednym z bogatszych źródeł tego składnika wśród warzyw.

Warto popijać sok z karczocha trzy razy dziennie, najlepiej przed posiłkami. Już przy dawce 30ml dziennie powinniśmy odczuć jego dobroczynne właściwości.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?