Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

O czym może świadczyć duży apetyt na mięso

fotolia_199967466.jpgMoże być symptomem anemii z niedoboru żelaza. Może się on pojawić np. u wegetarian, ale także u osób, które jedzą za mało mięsa w stosunku do swoich potrzeb.

Średnio człowiek powinien spożywać 100-150 g chudego mięsa na dobę, ale zdarza się, że zapotrzebowanie to jest wyższe. Bywa też, że przyczyną anemii są zaburzenia wchłaniania żelaza. Jeśli nagłemu upodobaniu do potraw mięsnych towarzyszą: ciągłe zmęczenie, kłopoty z koncentracją, zmniejszenie sprawności fizycznej, należy udać się do lekarza i sprawdzić poziom hemoglobiny we krwi. Jeśli wynik jest niższy niż 11,5 g/dl, diagnozowana jest anemia. Pierwszym zaleceniem lekarza jest zwykle właśnie zwiększenie spożycia mięsa. Jeśli takie postępowanie nie przynosi efektu, żelazo musi być podawane w formie suplementu. Jeśli chcemy, by żelazo się wchłaniało, musimy pamiętać o dodaniu dużej ilości produktów zawierających witaminę C do codziennego jadłospisu. Chęć na mięsne posiłki może też wskazywać na niedobory witamin z grupy B – w szczególności witaminy B12, której mięso jest jedynym źródłem.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?