Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Niedokrwistość w ciąży – dieta i suplementacja

Ciąża new.jpgCiąża to piękny, ale i bardzo ważny okres w życiu kobiety, podczas którego należy szczególnie zadbać o organizm. To prawdziwe wyzwanie dla kobiecego ciała. Nic dziwnego, że bardzo często mierzymy się z typowo ciążowymi dolegliwościami. Jedną z najbardziej popularnych jest niedokrwistość w ciąży, czyli anemia.

To, w jaki sposób podczas ciąży się odżywiamy ma wpływ na naszą kondycję, rozwój płodu i zdrowie dziecka. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na niektóre witaminy i minerały. Należy do nich żelazo, niezbędne do życia.  Żelazo jest składnikiem hemoglobiny i wielu enzymów odpowiedzialnych za transport tlenu do wszystkich narządów w naszym organizmie.  W czasie ciąży odpowiedzialne jest za dotlenienie macicy i prawidłowe funkcjonowanie łożyska.

Niedokrwistość w ciąży

Utrzymanie odpowiedniego poziomu żelaza w ciąży jest konieczne dla prawidłowego rozwoju mózgu dziecka w zakresie rozwoju ruchowego i neuropoznawczego. Wpływa na szybkość uczenia się i pamięć dziecka.  Konsekwencją niedoboru żelaza w ciąży może być mała masa urodzeniowa i anemia u dziecka,  przedwczesny poród, a nawet poronienie.

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży wzrasta nawet dwukrotnie i jest szczególnie ważne w III trymestrze. W tym czasie u dziecka dojrzewa mózg i system nerwowy.

Żeby nie doszło do niedokrwistości / anemii/ organizm w ciąży powinien przyswoić ok. 2 mg żelaza dziennie.  Nie jest to łatwe, ponieważ tylko 10% żelaza zawartego w pokarmie się przyswaja. Żeby przyswoić  2 mg żelaza należy dostarczyć do organizmu  aż 20 mg.

Niedokrwistość w ciąży – dieta

Przy bilansowaniu diety w ciąży ważne jest więc dostarczanie właściwego, łatwiej przyswajalnego, dwuwartościowego żelaza hemowego. Znajdziemy je w produktach pochodzenia zwierzęcego takich jak: wątróbka, polędwica wołowa, łopatka cielęca, czy dorsz.

W produktach pochodzenia roślinnego /fasola, biała, kasza gryczana, szpinak, buraki, płatki owsiane/ występuje trójwartościowe żelazo niehemowe, które trudniej się przyswaja w naszym organizmie.

Żeby ułatwić przyswajanie żelaza należy dietę wzbogacić w produkty zawierające witaminy z grupy B i witaminę C. Źródłem witaminy B są zielone warzywa: brokuły, zielona sałata. Witaminę tę znajdziemy również w niektórych owocach suszonych: morelach, daktylach, pestkach z dyni lub słonecznika; pełnoziarnistych produktach zbożowych /kasze, płatki owsiane, pieczywo razowe/ oraz warzywach strączkowych /soja, fasola, groch/.

Bogatym źródłem witaminy C jest większość warzyw i owoców: ziemniaki, pomidory, zielona pietruszka, papryka, cytrusy, czarna porzeczka, truskawki.

Ważne jest, aby każdy posiłek zwierał porcję produktu zawierającego żelazo i porcję owoców lub warzyw. W ciąży należy zrezygnować  z napojów gazowanych typu coca-cola, kawa, czarna herbata. Obniżają one poziom wchłaniania żelaza. Należy pamiętać, że tylko prawidłowo zbilansowana dieta zapobiegnie niedokrwistości w ciąży i po urodzeniu dziecka, zwłaszcza w trakcie karmienia piersią.

Anemia w ciąży – czy należy się jej obawiać?

Spadek poziomu hemoglobiny w ciąży jest normalnym stanem fizjologicznym ciąży.  Nie należy go jednak lekceważyć, a co miesięczne badania zlecone przez lekarza pozwolą na kontrolowanie poziomu żelaza i hemoglobiny. W sytuacji, gdy dojdzie do anemii w ciąży, potwierdzonej przez wyniki badań, którym towarzyszyć będzie ogólne osłabienie, przyspieszona praca serca, bladość, suchość skóry, szybkie męczenie się lekarz może zalecić suplementację żelaza.

Żelazo jest składnikiem bardzo wielu preparatów witaminowych dostępnych w aptekach. Warto sięgnąć po jak najbardziej naturalne preparaty. Te zawierające syntetyczne żelazo nie są obojętne dla zdrowia. Ponieważ wiele z nich jest dostępnych bez recepty nie należy stosować ich na własna rękę, bez konsultacji z lekarzem.

Ostateczną decyzję jaki produkt wybrać podejmuje lekarz.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?