Czy wiesz, że zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży wzrasta nawet dwukrotnie?
Na niedobory tego pierwiastka cierpią również mamy karmiące piersią, choć objawy przypisują niewyspaniu i przemęczeniu.
Żelazo odgrywa ogromną rolę w organizmie ponieważ jest składnikiem hemoglobiny obecnej w erytrocytach, a więc w czerwonych ciałkach krwi. Ich głównym zadaniem jest zaopatrywanie w tlen wszystkich tkanek organizmu. Kiedy więc go brakuje procesy dotleniania są zaburzone i pierwiastek musi być uzupełniony.
Szacuje się, że nawet 40% przyszłych mam cierpi z powodu niedokrwistości. Aby kontrolować poziom żelaza, lekarz zaleca częste badania morfologiczne. Niedobór żelaza objawia się w różnorodny sposób:
U niektórych dzieci ok.4 miesiąca życia również zaczyna brakować żelaza, ponieważ żelazo w mleku mamy jest dobrze przyswajane lecz w niewielkich ilościach. Ponadto, do tego czasu wyczerpaniu ulegają zapasy zgromadzone jeszcze w okresie płodowym. W takiej sytuacji mama powinna kontynuować karmienie piersią, a lekarz pediatra może zlecić dodatkową suplementację w kropelkach.
Niedobory żelaza występują także u kobiet karmiących.
Anemia u młodych mam jest najczęściej wynikiem znacznej utraty krwi podczas porodu, ubogiej diety, bądź anemii niewyleczonej w okresie ciąży.
Niedobory żelaza nie są przy tym powodem do zaprzestania karmienia piersią. Ważne jest natomiast podjęcie uzupełniania pierwiastka, aby nie pogłębiać jego niedoborów.
Należy zacząć od zmiany diety, najczęściej jednak z jednoczesnym przyjmowaniem suplementów z żelazem - najlepiej zawierających także witaminę C, gdyż pomaga ona w lepszym wchłanianiu żelaza.
Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?