Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Niebezpieczny niedobór żelaza we krwi

fotolia_109588921.jpgOdczuwasz zmęczenie i czasem nie możesz złapać tchu? Może brakować Ci żelaza. Bez tego pierwiastka nie byłoby czerwonych krwinek, które przenoszą tlen, a co za tym idzie energię.

Żelazo odpowiada za wytwarzanie hemoglobiny oraz białka, które jest potrzebne do produkcji czerwonych krwinek transportujących tlen. Jeżeli żelaza jest za mało wówczas blokowany jest transport tlenu i prowadzi to do niedokrwistości oraz zmęczenia.

Po co jest  żelazo?

Żelazo to nie tylko transport tlenu oraz minimalizowanie ryzyka anemii, choć na tę chorobę cierpi około 6% kobiet, głównie z powodu utraty krwi podczas miesiączki.

Żelazo wspiera także odporność, ponieważ stymuluje wytwarzanie cytokin zapobiegających infekcjom. Zwiększa wydajność mózgu u dzieci oraz jego prawidłowy rozwój. Żelazo wspiera prawidłowy przebieg ciąży i zmniejsza ryzyko udaru w średnim wieku.

Kiedy jest potrzebne?

Szczególnie pomiędzy 20 a 40 rokiem życia ponieważ organizm jest wtedy skazany na intensywny tryb życia, który sprzyja niedoborom żelaza.

W jaki sposób je dostarczać?

Najlepiej poprzez suplementy, gdyż zawierają dużą dawkę żelaza, a ich skład zazwyczaj potęguje wchłanianie. Z kolei najlepszym naturalnym źródłem są białka zwierzęce ( chude czerwone mięso ). Witamina C lub szklanka soku pomarańczowego do obiadu zwiększą wchłanialność żelaza.

Bez żelaza nie można normalnie funkcjonować. Odpowiednie dobrane źródła żelaza pomogą odzyskać oraz utrzymać energię i witalność. 

 

 

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?