Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Nie zapominaj o magnezie w czasie ciąży

Ciąża magnez.jpgPróbujesz w czasie ciąży dostarczyć sobie i dziecku wystarczająco dużo składników odżywczych? Nie zapomnij o magnezie, który pełni niezwykle istotną rolę w naszym organizmie. Na przykład, wspiera system nerwowy i jest bardzo ważny dla kobiety w ciąży i zdrowego rozwoju płodu. Dodatkowo ma korzystny wpływ na włosy, paznokcie, zęby.

Magnez aktywnie uczestniczy w budowie kory mózgowej podczas rozwoju płodu, chroni przed przedwczesnymi skurczami macicy, dlatego nie powinno go zabraknąć szczególnie w diecie  kobiety w ciąży. 

Magnez pomaga także  budować i naprawiać tkanki, kości i zęby, rozluźnia mięśnie, reguluje poziom cukru we krwi. Magnez w ciąży przetwarza białko, cukry i tłuszcze, reguluje ciepłotę ciała, zmniejsza skurcze mięśni, zapobiega powstawaniu kamieni żółciowych i chroni nasz organizm przed zatruciami, m.in. zmniejsza toksyczność ołowiu i pomaga pozbyć się go z organizmu.

Szczególny wzrost zapotrzebowania na magnez następuje u kobiet w ciąży, kiedy powstają nowe tkanki łożyska i płodu.

Dziennie potrzeba nam przeciętnie około 300 mg magnezu, ale u kobiet w ciąży zapotrzebowanie zwiększa się o co najmniej 50 proc. – do 450 mg.

Dodatkowo przyswajanie magnezu podczas ciąży może zostać zaburzone, zwłaszcza w pierwszym trymestrze, kiedy kobieta cierpi na częste mdłości i wymioty albo jej apetyt znacznie się osłabił i po prostu je mniej.

Magnez można znaleźć m.in.: w kaszach gruboziarnistych, roślinach strączkowych, warzywach liściastych, orzechach, bananach, kakao i czekoladzie.

OBJAWY NIEDOBÓR MAGNEZU:

Najbardziej charakterystyczne z nich to:

  • osłabienie koncentracji i pamięci
  • skurcze i drżenie mięśni
  • mdłości i wymioty
  • bezsenność
  • zaniki pamięci, zaburzenia koncentracji
  • zawroty i bóle głowy
  • kołatanie serca, arytmia

Zapewnienie wystarczającej dziennej dawki magnezu wyłącznie z naturalnym pożywieniem jest jednak dosyć trudne. Skażenie środowiska naturalnego, stosowanie nawozów sztucznych i występowanie kwaśnych deszczy wypłukuje pierwiastek z gleby. Jednocześnie powoduje jego niedobór w warzywach.

Dlatego można  sięgnąć po odpowiednie suplementy - pomocny okazać się może Floradix Magnez.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?