Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Nadmiar i niedobór żelaza – jakie są ich skutki?

Nadmiar i niedobór żelaza blog.pngŻelazo odgrywa znaczącą rolę w naszym organizmie. Nie może go zabraknąć w naszej codziennej diecie, ponieważ jego niedobór może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami dla naszego organizmu. Warto również wiedzieć, że nadmiar tego mikroelementu w naszym organizmie również może spowodować jego nieprawidłowe funkcjonowanie.

Żelazo i jego prozdrowotne oddziaływanie na organizm

W skład hemoglobiny wchodzi żelazo. Odpowiada za transport tlenu z płuc do wszystkich komórek naszego organizmu. Ten mikroelement występuję również:

  • w syntezie neuroprzekaźników;
  • w procesach magazynowania;
  • w procesie przetwarzania energii.

Żelazo wpływa również na regenerację organizmu po wysiłku. Przyszłe mamy również powinny zadbać o prawidłowy poziom tego pierwiastka w organizmie. Wpływa on na prawidłowy rozwój płodu.

Wpływ nadmiaru żelaza na organizm

U niektórych osób zdarza się, że występuje nadmiar żelaza w organizmie. Główną przyczyną może być nieprawidłowa dieta, która opiera się na nadmiernym spożywaniu czerwonego mięsa bogatego w żelazo. Inną przyczyna występowania nadmiaru tego pierwiastka może być przedawkowanie doustnych preparatów żelaza, czy też hemochromatoza. Ta choroba metaboliczna polega na nadmiernym wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego. Objawami nadmiaru żelaza są:

  • nudności,
  • bóle głowy,
  • zaparcia, zaburzenia hormonalne.

Zbyt wysokie poziom żelaza we krwi jest groźny dla naszego organizmu. Może wywołać groźniejsze choroby w naszym organizmie: cukrzycę, uszkodzenie wątroby czy zawał serca.

Niedobór żelaza i jego objawy

Poziom żelaza w organizmie można określić za pomocą badań krwi. Jeśli okaże się, że jest go za mało, to konieczne jest jego uzupełnienie. Dlaczego? Nadmiar żelaza objawia się zadyszką, zawrotami głowy lub szybszym biciem serca. Poziom tego pierwiastka w naszym organizmie wpływa na poziom czerwonych krwinek, sprawność mięśni czy odporność organizmu.

Najczęstszym objawem niedoboru żelaza i tym, który występuje zawsze na początku, to zmęczenie i apatia bez wyraźnego powodu. Również i w naszym wyglądzie zewnętrznym pojawiają się zmiany. Cera staje się szara i bez blasku, pojawiają się sińce pod oczami, a skóra jest szorstka i sucha. Brak żelaza wpływa na zły stan skóry, włosów i paznokci. Dlatego, jeśli kremy, odżywki lub balsamy nie dają żadnych efektów, to koniecznie powinniśmy wykonać badania krwi.

Do innych, często występujących objawów niedoboru żelaza zaliczamy:

  • skłonność do siniaków,
  • krwawienia z nosa,
  • bóle głowy,
  • osłabienie organizmu,
  • anemię.

Sposoby na niedobór żelaza

Nie można bagatelizować niedoboru żelaza. Jeśli nasz organizm nie jest w stanie przyswoić tego pierwiastka wraz z pożywieniem, to warto zadbać o jego suplementację. Warto wybrać produkty, które cieszą się dużą skutecznością. Jednym z takich produktów jest Floradix Żelazo. Jego regularne zażywanie reguluje stan żelaza w organizmie.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?