Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Jakie mogą być objawy niedoboru żelaza?

 

blood-1813410_640.jpgZacznijmy od podstawowej informacji: żelazo jest potrzebne do produkowania prawidłowo ukształtowanych czerwonych krwinek. Możesz już mieć niedobór żelaza, ale jeszcze o tym nie wiedzieć (nie mieć wyraźnych objawów), bo organizm jeszcze produkuje prawidłowe komórki krwi, pobierając sobie ten pierwiastek z zapasów zgromadzonych w wątrobie i śledzionie. Ale przychodzi taki moment, kiedy zapasy się kończą. Organizm już nie ma skąd brać żelaza i zaczyna produkować słabsze krwinki. Wtedy już pojawiają się zauważalne objawy niedoboru żelaza - zmęczenie, zadyszka, wypadanie włosów. Pierwsze objawy braku żelaza nie są charakterystyczne i łatwo je pomylić z szeregiem innych dolegliwości. Niełatwo bowiem wytłumaczyć sobie odczuwanie apatii i ciągłe zmęczenie, mimo że nie ma wyraźnego powodu do takiego samopoczucia. Także utrata energii do pracy i słaba koncentracja początkowo każe nam myśleć o chwilowym spadku kondycji psychicznej, a nie fizycznej. 

Innym symptomami braku żelaza mogą być też nasilające się migreny, zawroty głowy oraz kołatanie serca i słabość doprowadzające nawet do omdleń. Kobiety, które z natury baczniej przyglądają się stanowi swojej cery, zauważą pewnie blednięcie skóry, jej suchość i szorstkość, która nie mija po zastosowaniu kremu nawilżającego, oraz sińce pod oczami. Sygnałem braku żelaza może też być też nadmierne wypadanie włosów, rozdwajanie się ich końcówek oraz pojawiająca się nagle łamliwość, mocnych do tej pory, paznokci.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?