Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Jak radzić sobie z brakiem sił witalnych?

Anemia biuro.jpgNa anemię z braku żelaza kobiety cierpią niemal dwudziestokrotnie częściej niż mężczyźni. Przyczyn jest kilka. Kobiety regularnie wytracają żelazo wraz z krwią podczas miesiączki, większa ilość tego pierwiastka jest także zużywana podczas ciąży i karmienia. Jedną z częstych przyczyn niedoboru żelaza są też nieracjonalne diety odchudzające – kobiety stosują je znacznie częściej niż mężczyźni.

Kolejnym powodem niedostatecznej ilości tego pierwiastka w organizmie jest wegetarianizm. Pierwszym lekarskim zaleceniem dla osoby chorej na anemię jest więc zazwyczaj zwiększenie ilości żelaza w diecie.

Przede wszystkim należy włączyć do diety mięso (np. chude wołowe, drobiowe) i przetwory zawierające zwierzęcą krew (kaszanka, wątróbka, ciemny salceson).

To właśnie w produktach zwierzęcych znajduje się tzw. żelazo hemowe dużo lepiej przyswajalne niż to pochodzące z roślin (niehemowe).

Włączenie do jadłospisu bogatych w żelazo warzyw (natka pietruszki, koperek, biała gotowana fasola, suszone figi) albo zwiększenie ich ilości w diecie również jest bardzo wskazane.

Z brakiem sił witalnych i zmęczeniem można sobie radzić, zażywając ziołowe suplementy o potwierdzonej skuteczności.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?