Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Do czego potrzebne jest nam żelazo?

fotolia_64352352.jpgBrak żelaza jest najczęstszą przyczyną anemii. Z wiekiem potrzebujemy go coraz więcej. Po pięćdziesiątce - 8 mg, a po sześćdziesiątce już 10 mg dziennie. Przy czym tradycyjna polska dieta, pełna mięsa, obfituje w żelazo i jeżeli nam go brakuje, to przyczyną może być złe wchłanianie.

Dlaczego się nie wchłania?

Przyczyną mogą być choroby jelit,alergie pokarmowe albo zła dieta. Najlepszym źródłem tego mikroelementu jest czerwone mięso, np. wołowina (tygodniowo wystarczą 3 porcje po 10 dag). Dla ochrony przed anemią polecana jest też wątróbka (1 porcja w tygodniu), jajka (2 sztuki na tydzień). Trzeba jednak unikać łączenia produktów bogatych w żelazo z tymi zawierającymi wapń, (czyli np. z serem żółtym, mlekiem, kefirem, jogurtem). A to, dlatego, że wapń blokuje wchłanianie żelaza. Przyswajamy je dużo lepiej, jeśli łączymy je z witaminą C. Zatem dania mięsne i jajeczne powinniśmy podawać z surówkami, najlepiej czerwoną papryką,  surową lub kiszoną kapustą, czy po prostu natką pietruszki w formie posypki. 

Jeśli mamy niedobór żelaza możemy wspomóc się suplementami. Zwłaszcza panie mające obfite miesiączki oraz osoby na diecie bezmięsnej, bo żelazo pochodzenia roślinnego (np. zawarte w tofu, ciecierzycy, szpinaku) słabo się wchłania. Ale zanim zaczniemy stosować preparat, skonsultujmy się z lekarzem.

 

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?