Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Dieta bogata w żelazo: dlaczego jest tak ważna?

fotolia_117952074.jpgW Twoim organizmie znajduje się ok. 4–5 g żelaza. Ok. 70% tego pierwiastka krąży w Twojej krwi – jako składnik hemoglobiny. Pełni ono niezwykle istotną rolę w Twoim organizmie.

Żelazo jest jednym z pierwiastków mineralnych, bez którego organizm ludzki nie byłby w stanie prawidłowo funkcjonować. Dlatego bardzo ważna jest dobrze zbilansowana dieta – bogata również w produkty zawierające ten składnik. To one są głównym źródłem tego pierwiastka – żelazo jest bowiem wchłaniane w dwunastnicy do krwi, a tam wiąże się z transferyną – białkiem, które transportuje jego część m.in. do szpiku kostnego, śledziony, a przede wszystkim do wątroby.

Jak żelazo wpływa na pracę Twojego organizmu?

Żelazo jest przede wszystkim ważnym składnikiem hemoglobiny, a więc białka, które umożliwia pobieranie przez krew tlenu w płucach i oddawanie go wszystkim komórkom ciała.

Bierze także udział w procesie tworzenia się czerwonych krwinek w szpiku kostnym, sprzyja detoksykacji wątroby, pozytywnie wpływając na metabolizm cholesterolu, wspomaga prawidłową pracę układu odpornościowego oraz nerwowego.

Jak zatem zadbać o odpowiedni poziom żelaza?

Przede wszystkim należy postawić na zdrową i dobrze zbilansowaną dietę. Duże ilości żelaza znajdują się przede wszystkim w:

  • mięsie, a zwłaszcza podrobach,
  • produktach zbożowych,
  • orzechach i nasionach,
  • warzywach takich jak: szpinak, pietruszka, soja, soczewica czy fasola.

Warto przy tym wspomnieć, że żelazo  pochodzące z produktów roślinnych jest dość trudno przyswajalne. Dlatego należy dostarczyć go w dużej ilości.

Mężczyźni potrzebują dziennie 10 mg żelaza, a kobiety, ze względu na menstruację - 18 mg. Największe zapotrzebowanie na żelazo mają zaś kobiety w ciąży - 27 mg.

Przyswajaniu żelaza sprzyja obecność witaminy C , osłabia je natomiast obecność w pokarmach fitynianów, polifenoli, wapnia oraz fosforanów, które ograniczają wchłanianie tego pierwiastka. Na wchłanianie żelaza niekorzystny wpływ może mieć również przyjmowanie niektórych leków.

Dlatego warto stosować suplementację diety z wykorzystaniem preparatów bogatych w łatwo przyswajalną postać tego pierwiastka.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?