Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

6 wskazówek dla zdrowych jelit

jelita niem..jpgZadbaj o zdrowie swoich jelit dzięki ćwiczeniom i świadomej diecie.

1. Dieta wysokobłonnikowa

Idealna dieta to taka o wysokiej zawartości błonnika. Owoce i warzywa, rośliny strączkowe i produkty pełnoziarniste zwiększają zawartość jelit poprzez ich zdolność do pęcznienia i stymulowania aktywności jelitowej. Dieta taka ma także pozytywny wpływ na florę jelitową.

2. Pij wodę

Ogólnie rzecz biorąc, ludzie potrzebują od 2 do 3 litrów płynów dziennie. Szczególnie osób starszych powinna obowiązywać zasada: "Pij dużo!"

3. Zacznij się ruszać

Siedzący tryb pracy sprawia, że ​​jelita są powolne. Ćwiczenia relaksacyjne, oddechy mogą pomóc sprowadzić jelita na właściwe tory. Szklanka letniej wody po wstaniu często działa cuda.

4. Wtórne substancje roślinne

Kluczowe znaczenie w zakresie zapobiegania stanowią tak zwane wtórne substancje roślinne. Szczególnie cenne są substancje roślinne o działaniu przeciw-utleniającym, przeciwzapalnym lub przeciwbakteryjnym.

5. "Jedz kolorowo"

Świeże owoce i warzywa oraz świeżo wyciskane soki roślinne zawierają wiele wartościowych substancji fitochemicznych i są bogate w witaminy i minerały.

6. Zdrowe tłuszcze

Do przygotowywania potraw, do sałatek stosuj tłoczone na zimno oleje roślinne. Ryby morskie także dostarczają cennych aktywnych kwasów tłuszczowych omega-3.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?