Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

 

Anemia w ciąży - powodem niedobór żelaza

Anemia w ciąży to niestety częste zjawisko.  Okazuje się, że aż 30% Polek ma za niski poziom żelaza. Tymczasem niedokrwistość powoduje pogorszenie funkcjonowania całego organizmu. Niedobór żelaza w ciąży wykrywa się robionymi regularnie badaniami krwi. Najbardziej odczuwalne objawy anemii to szybsze męczenie się, osłabienie, bladość, suchość skóry oraz przyspieszenie akcji serca. W przypadku kobiet ciężarnych niedobór żelaza może mieć też poważniejsze skutki. Duża anemia rodzi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju dziecka. Żelazo w okresie ciąży ma bowiem ogromne znaczenie.

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży

W okresie ciąży, a zwłaszcza  w trzecim trymestrze zapotrzebowanie na żelazo jest bardzo duże. Spora jego ilość przenika bowiem do łożyska oraz tkanek dziecka. Poza tym produkowana jest znacznie większa ilość krwi, a żelazo jest potrzebne do powstawania hemoglobiny, a więc składnika odpowiedzialnego za proces rozprowadzania tlenu. Dlatego niekiedy nawet odpowiednio zbilansowana dieta nie zapewnia przyszłej matce oraz jej dziecku odpowiedniej ilości żelaza.

Okazuje się, że z jedzenia wchłaniane jest jedynie około 15% żelaza. Organizm kobiety w okresie ciąży sięga więc po rezerwy, ale u wielu osób są one niewielkie.

Kiedy sięgać po suplementy żelaza?

Każda ciężarna kobiet powinna mieć w ciąży regularnie badaną krew. Jednak brak żelaza nie zawsze ujawnia się w zwykłej morfologii. Najlepiej jest więc wykonać oznaczenie poziomu żelaza w surowicy krwi.

Żelazo wchodzi w skład wielu suplementów witaminowych i witaminowo-mineralnych takich jak Floradix. Są one odpowiednie również dla kobiet w ciąży. Dzięki nim nie dochodzi do powstawania niedoborów żelaza w czasie ciąży i po jej zakończeniu, co także jest częste. Wpływ ma to ma m.in. karmienie piersią, stres, brak wystarczającej ilości snu czy przemęczenie. Kobieta w okresie połogu wymaga specjalnego traktowania, o czym często się zapomina.

Dieta bogata w żelazo

Oprócz suplementów diety np. produktów Floradix, warto dostarczać do swojego organizmu żelazo także w naturalnej formie. Wiele żelaza zawierają produktu mięsne np. wieprzowina i wołowina. Występuje w nich żelazo hemowe, które jest dobrze przyswajane przez organizm. Poza tym cennym źródłem żelaza są również ryby, rośliny strączkowe, rodzynki, morele, żółtka jaj, orzechy, natka pietruszki czy papryka.

Ponadto warto zadbać również o odpowiedni poziom witaminy C, która poprawia przyswajalność żelaza w organizmie. W tym celu najlepiej pić sok pomarańczowy i lemoniadę. Duża ilość witaminy C obecna jest też w papryce, brokułach, pomidorach i czarnych porzeczkach. W przemianie żelaza dość ważną rolę dogrywa też kwas foliowy. Nie bez znaczenia jest sposób spożywania posiłków. Najlepiej sięgać po produkty świeże, a nie mrożone. Dobrze jest unikać potraw smażonych na głębokim tłuszczu.

Co ciekawe, nawet osoby zdrowo odżywiające się i spożywające duże ilości świeżych warzyw i owoców, mogą mieć niedobory żelaza. Dlatego też profilaktycznie dobrze jest spożywać regularnie preparaty witaminowe z żelazem takie jak Floradix.

Masz pytania lub chcesz podzielić się swoimi uwagami?